Nadmierne kilogramy u dzieci

OPUBLIKOWANY DNIA 03-02-2023
Podoba Ci się ten wpis? Nie czekaj udostępnij dalej.

Otyłość jest chorobą, dlatego ostatnio używamy sformułowania choroba otyłościowa. Warto sobie to uzmysłowić, że nie chodzi tu o rodzaj wyboru, jak wyglądamy czy jak chcemy żyć tak, jak to jest w przypadku wyboru ubrania czy rodzaju wykonywania pracy. Choroba otyłościowa jest zmianą funkcjonowania Twojego organizmu na poziomie komórkowym, jest procesem, który wpływa na gospodarkę węglowodanową (cukrową) i lipidową (tłuszczową), w konsekwencji doprowadzając do innych schorzeń takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby. Może doprowadzić również do innych zaburzeń, np. niepłodności, dysfunkcji układu ruchu, zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia niektórych nowotworów.

Podstawowymi filarami ochrony przed tą chorobą oraz w jej leczeniu są zdrowa dieta i odpowiednia aktywność fizyczna. Wiemy to wszyscy, ale tak trudno nam to na co dzień wprowadzić. Dotychczasowy rynek żywieniowy, próbując nam ułatwić życie w zabieganej codzienności, prześciga się w pomysłach, żeby produkować jedzenie szybkie do przygotowania, gotowe do zjedzenia, przekąskę w biegu. Niestety zazwyczaj nie jest to podyktowane zasadami zdrowego żywienia. Reklamy, sposób wystawiania produktów na pułkach sklepowych, kolorowe opakowania przyciągają dzieci do słodyczy, słodkich napojów, słonych przekąsek. A nasz styl życia coraz częściej związany jest z ograniczeniem czy brakiem ruchu: przemieszczamy się samochodami lub komunikacją miejską; w pracy, w szkole najczęściej siedzimy; a zmęczeni po całym dniu najchętniej odpoczywamy w pozycji siedzącej lub leżącej przed szeroko dostępnymi mediami. Dlatego chorobę otyłościową zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Do walki z nią potrzebne są zmiany na poziomie globalnym i powoli pierwsze takie dążenia są zauważalne.

Póki co świat zewnętrzny nam tego nie ułatwia, jednak najważniejsza jest nasza świadomość na ten temat. Ona pozwoli nam na stopniowe wprowadzanie zmian w swoim żywieniu i poziomie aktywności fizycznej. Korzystając z podstawowych narzędzi pomocniczych: Piramidy Zdrowego Żywienia oraz Talerza Zdrowego Żywienia, możemy przystąpić do działania.

Polecam zapoznać się z:

Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży

E-book - Talerz Zdrowego Żywienia w praktyce

Jestem endokrynolożką dziecięcą, czyli moimi pacjentami są dzieci. Często spotykam się z sytuacją, że rodzic, opiekun używa zwrotów w kierunku dziecka, obarczając je winą za podjadanie, jedzenie słodyczy itd., słynne „a nie mówiłam” – czy to nie my decydujemy o tym,  co kupujemy i jak karmimy swoje dzieci od najmłodszych ich lat? Dlatego staram się zawsze przekonać rodziców, że leczenie dziecka będzie polegać na zmianie stylu jedzenia całej rodziny, bo jest to zdrowe żywienie zalecane wszystkim, a nie tylko osobom z nadmierną masą ciała. Dzieciom będzie łatwiej przestawić się na nowe nawyki, jeżeli zobaczą, że inni bliscy również je podejmują. Podobnie sposób spędzania wolnego czasu przez nas dorosłych kształtuje spędzanie go przez nasze pociechy.

Najczęściej pacjenci zgłaszają się do mnie w celu znalezienia choroby, która doprowadziła do przybierania na masie ciała. Oczywiście są schorzenia, które wpływają na zmianę metabolizmu organizmu i sprzyjają tyciu, są też schorzenia genetyczne, w których obraz jest wpisana otyłość. Moim zadaniem jest wykluczenie tych schorzeń. W większości przypadków okazuje się jednak, że powodem przybierania na wadze jest spożywanie zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do poziomu aktywności fizycznej, którą dana osoba podejmuje. Dlatego zalecam swoim pacjentom współpracę z dietetykiem, który wskaże dogodny dla danej osoby sposób zmian w dotychczasowym sposobie żywienia i stylu życia.

Dodatkowo choroba otyłościowa jest często związana z niską samooceną, problemami społecznymi, trudnościami z wprowadzaniem zmian w dotychczasowych nawykach. Zdarza się, że im bardziej sfrustowany jest młody pacjent, tym chętniej sięga po pocieszenie w formie jedzenia. Dlatego wskazane jest również wsparcie psychologiczne.

Leczenie choroby otyłościowej jest długotrwałym procesem i bardzo ważne jest wsparcie wielospecjalistyczne na różnych etapach jej leczenia.

To od czego zaczynamy? Kilka praktycznych podpowiedzi zamieszczę w kolejnym wpisie na moim blogu, mam nadzieję, że będą pomocne i podziałają, jak zachęta.

Podoba Ci się ten wpis? Nie czekaj udostępnij dalej.
Ten wpis został opublikowany w , . Tagi: ,
Lek.Jadwiga August-Skarżyńska
Endokrynolog dziecięcy, Pediatra
Copyright 2023 © Endopediatra Jadwiga August-Skarżyńska